Kategorie
Artykuły

Bucephalandra: Hunter & Farmer

Bucephalandra jest rośliną endemiczną dla Kalimantanu, indonezyjskiej części wyspy Borneo. Głównym obszarem występowania jest Zachodni Kalimantan. W mniejszym stopniu spotyka się ją we Wschodnim Kalimantanie, rośnie również w pozostałych prowincjach: Kalimantanie Centralnym, Południowym oraz Północnym.

Dla części mieszkańców wiosek położonych w Zachodnim Kalimantanie jest rośliną dość pospolitą. Dla innych, zamieszkujących tereny znajdujące się w pobliżu wodospadów porośniętych przez bucephalandry, jej niespotykane piękno, wyjątkowość i różnorodność odmian pozostają nieznane.

Popularność bucephalandry stopniowo rośnie, coraz więcej podmiotów gospodarczych aktywnie stara się o uzyskanie zezwolenia na eksport. Bucephalandry muszą być bowiem importowane bezpośrednio z Indonezji. Ponadto tempo ich wzrostu jest wolne. Te dwa czynniki stanowią o wyjątkowej szansie rozwoju dla wielu mieszkańców Kalimantanu.

Powolny czas wzrostu bucephalandry przy rosnącym zapotrzebowaniu na jej coraz większe ilości niesie ze sobą olbrzymie ryzyko. Sadzonki pozyskiwano początkowo wyłącznie z jej naturalnego, dzikiego środowiska. Okazało się więc, że rabunkowa gospodarka spowoduje szybkie wyczerpanie się zasobów i gatunkowi bucephalandry zagrażać będzie wyginięcie.

Jednym ze sposobów ochrony roślin było zaprzestanie ich zbierania w nadmiarze oraz stworzenie dodatkowych miejsc w dżungli, w których mogłyby rosnąć, np. na ustawionych przy brzegach rzeki kamieniach.

Innym i dziś najpopularniejszym sposobem ochrony bucephalandry jest poszukiwanie sadzonek w dżungli oraz ich uprawa w ogrodach i farmach.

W pierwszej roli występuje HUNTER. Zbiera małe ilości roślin lub nawet opadłe z nich liście, ponieważ nawet z nich wyrosnąć może nowa, równie piękna sadzonka. Bywa, że hunter przesypia całe noce w dżungli by wcześnie rano wyruszyć na poszukiwania nowych odmian.

Przyniesionymi z lasu sadzonkami musi zaopiekować się FARMER. Zapewnia im warunki najbardziej zbliżone do naturalnych: umieszcza w umiarkowanie zacienionym miejscu i zrasza wodą zastępując w ten sposób kąpiel na brzegu rzeki bądź w kroplach wodospadu.

Jeśli hunter jest mądry, bucephalandra pozostanie w dżungli na zawsze. Jeśli farmer jest mądry, jego bucephalandry również pozostaną bezpieczne.

Źródła:

Oteh Hamid Munawar, Bucephalandra Propagation and Conservation Efforts, https://www.biotopeone.com/bucephalandra-propagation-and-conservation-efforts/

Si Buce Kalimantan, Tanaman Air yang Digemari Negara di Asia, https://republika.co.id/berita/qatbo2423/si-buce-kalimantan-tanaman-air-yang-digemari-negara-di-asia

Berkenalan Dengan ‘Si Buce Kalimantan’, Tanaman Air Yang Digemari Negara Di Asia-Amerika, https://rm.id/baca-berita/ekonomi-bisnis/36147/berkenalan-dengan-si-buce-kalimantan-tanaman-air-yang-digemari-negara-di-asiaamerika

Osobista rozmowa z zaprzyjaźnionymi farmerami zamieszkującymi Zachodni Kalimantan. Zdjęcia udostępnione dzięki ich życzliwości.

Dodaj komentarz